Nawiązkę wypłaca sprawca wypadku. Tak orzeka sąd. Zawsze orzeka ją od sprawcy wypadku, zresztą podobnie jak w przypadku odszkodowania i zadośćuczynienia. Zawsze są one orzekane przez sąd. I to od sprawcy poszkodowany może je egzekwować. Bardzo ważnym pytaniem jest, czy nawiązka się przedawnia? Czy jest jakiś termin, po którym nawet zasądzona nawiązka nie jest do odzyskania? To warto wiedzieć starając się egzekwować swoje prawa.

Zarówno poszkodowany jak i sprawca mają do dyspozycji wiele narzędzi prawnych. Aby z nich skorzystać, najlepiej zwrócić się do firm, które się tym zajmują. Wtedy nawiązka zostanie wypłacona poszkodowanemu szybciej. Sprawca, będzie mógł wnioskować o nią do ubezpieczyciela.

Termin przedawnienia nawiązki

Nawiązka oczywiście może ulec przedawnieniu. Ale nie ma jednego terminu, w którym nawiązka się przedawnia. Wszystko zostało dokładnie opisane w przepisach prawa. I tak najczęściej termin przedawnienia się nawiązki to 10 lat. Czas przedawnienia liczony jest on momentu, w którym wyrok się uprawomocnił. To przedawnienie występuje najczęściej. Wcześniej jednak można przeczytać, że nie ma jednego terminy, w którym nawiązka się przedawnia. A tutaj okazuje się, że termin przedawnienia nawiązki to 10 lat. Więc jaka jest prawda?

Wszystko się zgadza. Najczęściej jest to dziesięć lat. Ale w przypadku, kiedy chodzi o nawiązkę z art. 46 § 2 KK, do przedawnienia nawiązki dochodzi pięć lat później. Czyli w tym przypadku przedawnienie ma miejsce po 15 latach. Można zatem powiedzieć, że przedawnienie nawiązki następuje po 10 lub 15 latach.

Ściśle określone zasady

Jak widać termin przedawnienia nawiązki jest w miarę ściśle określony. W sumie są tylko dwie daty, których zapamiętanie jest bardzo proste. Warto pamiętać o tym, że każda ze stron, zarówno sprawca wypadku jak i poszkodowany, może korzystać z pomocy prawnej. I warto się na nią zdecydować, gdyż przepisy prawa są zawiłe i aby uniknąć komplikacji, warto się zdecydować na pomoc. W większości przypadków takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla osoby bezpośrednio zainteresowanej.

Author

Comments are closed.

http://susiemakessupper.com/system-zarzadzania-jakoscia-iso-9001/ https://dinusiek.pl/jazda-konna-sport-idealny-na-jesien/ https://dlsgallery.com/nowoczesne-nieruchomosci-w-dobrej-cenie/