Konstrukcje żelbetowe to obecnie najpopularniejsze formy stosowane w branży budowlanej. Szeroki wachlarz właściwości konstrukcje te zawdzięczają wykorzystanym w nich komponentom, jakimi są beton oraz stal. Takie połączenie materiałów wykazujących pewne wspólne właściwości fizyczne pozwoliło na stworzenie kompozytu strukturalnego wysokiej jakości.

Historia konstrukcji żelbetowych

Pierwszą żelbetową konstrukcję poznał świat w wieku XIX, za sprawą Josepha-Louisa Lambot, który przygotowując eksponat na odbywającą się w roku 1855 wystawę w Paryżu, dokonał połączenia betonu ze stalowym zbrojeniem.

Kolejny przystanek to znów francuski eksperyment z roku 1867, będący dziełem Josepha Monier, który poczynił obserwacje na podstawie wykonanej przez siebie betonowej zbrojonej doniczki na kwiaty. Stwierdzając jej odporność na niskie temperatury, przedstawił swój pomysł w biurze patentowym, które inicjatywę zaakceptowało.

Naukowego uzasadnienia koncepcja zbrojenia betonu doczekała się w roku 1892, a to za sprawą francuskiego inżyniera, Francoisa Hennebique, co zaowocowało stworzeniem przez niego projektu pierwszego żelbetowego mostu i jego wybudowaniem w roku 1894 w miejscowości Viggen w Szwajcarii. Co ciekawe, w tym samym roku na Kanale Elbląskim powstał najstarszy tego typu most w północnej Polsce.

Jak współdziała beton i stal

Wyjątkowe właściwości materiału, jakim jest żelbet, są wynikiem połączenia ze sobą komponentów wykazujących niektóre cechy wspólne, jak zbliżona wartość rozszerzalności cieplnej. Dodatkowe właściwości fizyczne, takie jak przyczepność betonu do stali pozwalają na wzajemne dodatnie oddziaływanie na siebie obu elementów konstrukcji żelbetowych.

Także różnice specyfiki stali i betonu mają tu istotne znaczenie, gdyż jeden komponent, korzystając z właściwości drugiego, przejmuje na siebie braki tego pierwszego. Taką sytuację obserwujemy na przykładzie podatności obu elementów na różnego rodzaju naprężenia. Wykorzystane w konstrukcjach żelbetowych stalowe pręty wykazują dużą zdolność przenoszenia naprężeń rozciągających, której drugi składnik konstrukcji jest właściwie pozbawiony. Odwrotnie natomiast wygląda sytuacja w przypadku naprężeń ściskających, gdzie kluczową rolę odgrywa właśnie beton.

Bezpieczne konstrukcje żelbetowe

Zalety konstrukcji żelbetowych są tak liczne, iż zasadność ich obecności we współczesnej branży budowlanej jest właściwie niemożliwa do obalenia. Poza trwałością materiału sięgającą granicy 150 lat żelbet stanowi doskonałą zaporę przeciwogniową, co w przypadku konstrukcji o przeznaczeniu publicznym ma niemałe znaczenie.

Właściwości betonu to także gwarancja zabezpieczenia znajdujących się wewnątrz konstrukcji żelbetowej prętów nie tylko przed korozją, ale także przed zmianą ich kształtu, do którego mogłoby dojść w przypadku przejęcia przez pręty naprężeń ściskających, na które elementy stalowe nie są odporne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.

Author

Comments are closed.

https://eltying.com.pl https://vinnvinn.org https://constitutionfair.org