Połączenie żelaza i betonu to prosty, a zarazem sprytny sposób na zwiększenie wytrzymałości konstrukcji budowlanej. Dzięki temu powstaje struktura, która zachowuje twardość betonu i jednocześnie zyskuje zdolność do kompensacji różnego rodzaju obciążeń, przeciążeń i drgań.

Co w betonie znajduje się?

Aby powstały konstrukcje żelbetowe, konieczne jest zalanie elementów stalowych odpowiednio grubą warstwą betonu. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu zwykłą stal konstrukcyjną, a więc materiał powstały z połączenia węgla i siarki (tej ostatniej nie może być więcej niż 2 procent). Ta metalowa „wkładka” może mieć postać prętów, płaskowników lub lin.

Sposób zaprojektowania i wykonania konstrukcji żelbetowej jest zależny w głównej mierze od tego, jak definiuje go projekt. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje dotyczące sposobu wykonania żelbetu, zastosowanych do jego produkcji materiałów, a także parametrów wytrzymałościowych. Wszystko po to, by powstała budowla nie uległa szybkiemu zniszczeniu.

Zawartość betonu a właściwości sprężające

Konstrukcje powstałe z zalania lin stalowych betonem są odporne na bezpośrednie oddziaływanie sił zgniatających. Z kolei żelbet powstały z prętów metalowych jest stworzony z myślą o siłach działających poprzecznie. Ciekawą odmianą żelbetu jest połączenie betonu i stalowej siatki. Nawiasem mówiąc, zaleca się, aby rozmiar pojedynczego oczka wahał się w granicach od 6 do 12 mm.

Niestety konstrukcje żelbetowe mają też swoje wady. Jedną z nich (dziś coraz bardziej uciążliwą) jest niska izolacja akustyczna i termiczna. Chcąc zabezpieczyć w ten sposób budowle żelbetową, należy zastosować dodatkowo obciążające ją warstwy izolacyjne. Pewną wadą żelbetu jest też niska wytrzymałość na rozciąganie.

Materiał przyszłości?

Czy konstrukcje żelbetowe są prawdziwym materiałem przyszłości? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. O ile masywne, ciężkie konstrukcje to jak najbardziej domena żelbetu, to smukłe, nowoczesne budynki buduje się już raczej ze stali, tworzyw sztucznych i szkła. Tak czy inaczej, żelbet jeszcze przez wiele lat będzie uważany za ważny materiał budowlany.

Nie da się bowiem zaprzeczyć, że zdecydowana większość dużych budynków (nie tylko mieszkalnych) jest wykonana z żelbetu. Widać to zwłaszcza na przykładzie mostów, które znoszą silne oddziaływania mechaniczne, drgania i duże różnice temperatur. Z żelbetu buduje się również obiekty sportowe, sale koncertowe i galerie handlowe, które dzięki temu wydają się przeczyć prawom fizyki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

Author

Comments are closed.

nedcd.org