Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałaby jazda samochodem, gdyby przy drodze zabrakło znaków? Oznaczenia pionowe i poziome pełnią niezwykle ważną funkcję. To one informują o zasadach panujących na drodze, ostrzegają przed niebezpieczeństwem, wskazują kierunek jazdy. Nieczytelny, nieprawidłowo ustawiony znak może wprowadzić chaos i dezorientację, co może mieć poważne konsekwencje. Aby zapobiec takiej sytuacji, każdy znak należy starannie zabezpieczyć i zamontować w odpowiednim miejscu. Służy do tego stojak drogowy.

Wytrzymały stojak drogowy – funkcje

Stojak drogowy służy do stabilizacji znaków pionowych i innych urządzeń BRD (czyli na przykład tymczasowej sygnalizacji świetlnej, pachołków czy fal świetlnych). Podstawa zapobiega niekontrolowanej zmianie miejsca położenia oznaczenia, uniemożliwia jego przekręcanie i przewracanie pod wpływem silnego wiatru. Jeszcze do niedawna znaki unieruchamiane były przy pomocy worków z piaskiem, betonowych bloków czy nawet felg. Dzisiaj prowizoryczne rozwiązania nie znajdują już zastosowania.

Zarządcy dróg i firmy zajmujące się remontami drogowymi stawiają na bezpieczne i pewne rozwiązania. Nowoczesne stojaki drogowe produkowane są z PVC powstałego z materiałów odzyskanych w procesie recyklingu. Bazy charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne, na przykład opady, wysoką i niską temperaturę, promieniowanie UV. Stojaki wyposażone są w uniwersalne otwory montażowe pasujące do większości standardowych znaków i tablic. Ich przemyślana konstrukcja umożliwia proste łączenie ich w rozbudowane platformy o dużej stabilności. Stojaki drogowe można ułożyć jeden na drugim, co ułatwia ich transport i składowanie.

Praktyczne rozwiązania

Stojak drogowy znajduje szerokie zastosowanie. Wytrzymałe bazy wykorzystywane są nie tylko do stabilizacji standardowych znaków, ale również montażu dużych tablic informacyjnych, zabezpieczania miejsca, w którym przeprowadzane są prace remontowe, zabezpieczenia placów budowy przy pomocy ogrodzeń ażurowych, montażu reklam, wydzielania nowych pasów ruchu i wygradzania miejsc wyłączonych z ruchu.

Author

Comments are closed.