Każdy pojazd mechaniczny (samochód osobowy i ciężarowy, motocykl, quad czy przyczepa) musi być odpowiednio chroniony. Najważniejszym zabezpieczeniem dla pojazdów i uczestników ruchu drogowego jest podstawowe ubezpieczenie samochodu – OC. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o polisie? Jakie nieobowiązkowe polisy proponują towarzystwa? Sprawdź!

OC – podstawowe ubezpieczenie samochodu

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej, każdy zarejestrowany (nawet nieużywany) pojazd mechaniczny musi być objęty polisą OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie samochodu upoważnia do otrzymania rekompensaty za szkodę materialną i osobową. Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Brak ciągłości ochrony może oznaczać wysokie kary finansowe.

Warto mieć świadomość, że zakres ubezpieczenia OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że warunki proponowane przez wszystkie polskie firmy są niemal identyczne. Mimo tego, ceny usług są mocno zróżnicowane. Zanim podpiszesz umowę  z danym ubezpieczycielem, warto poszukać najtańszego wariantu. Na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników, przede wszystkim model, marka, rok produkcji, moc i pojemność silnika pojazdu oraz wiek i doświadczenie kierowcy.

Dodatkowa ochrona

Przezorni kierowcy pragnący kompleksowo zabezpieczyć siebie i pasażerów mogą poszerzyć podstawowe ubezpieczenie o dodatkowe polisy – AC (autocasco), assistance czy NNW. W tym przypadku każdy klient samodzielnie wybiera zakres polisy.

 

 

Author

Comments are closed.

https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/ o.pl ingspacestudio.pl