Niepokojąco wyglądające zmiany skórne mogą spędzać sen z powiek. Zamiast zastanawiać się, czy pieprzyk wygląda podejrzanie, najlepiej od razu wybrać się do lekarza i skonsultować swoje wątpliwości. Wcześnie wykryte złośliwe zmiany skórne dają szansę na całkowite wyleczenie po ich wycięciu. Znamiona można usuwać nawet wtedy, gdy są zupełnie łagodne.  

Na co zwrócić uwagę, przyglądając się pieprzykom i znamionom?

Podstawowym kryterium, które pozwala na odróżnienie atypowych zmian skórnych od zupełnie łagodnych, jest sprawdzenie, czy można przypisać im którąś z poniższych cech:

  • asymetria (asymmetry) – pieprzyk ma wyraźnie nieregularny kształt;
  • nierówne granice (borders) – zmiana skórna ma „poszarpane” brzegi;
  • nietypowy kolor (colour) – barwa znamienia jest niejednolita, widać ciemniejsze plamki;
  • duża średnica (diameter) – zmiana ma szerokość większą niż 0,5 cm;
  • zmiana ewoluuje (evolution) – pieprzyk zmienił swój wygląd w ciągu ostatnich trzech miesięcy, np. powiększył się, odbarwił.

Powyższymi kryteriami posługują się lekarze dermatolodzy, którzy przy pomocy specjalistycznych urządzeń diagnostycznych (dermatoskop, wideodermatoskop) oceniają zmiany skórne i na tej podstawie decydują, czy kwalifikują się one do usunięcia.

Kiedy zmiany skórne wymagają interwencji lekarskiej?

Najczęściej mamy do czynienia ze zmianami barwnikowymi, znamionami, włókniakami, kurzajkami, które nie są groźne i można pozbyć się ich podczas zabiegu laserowego  usuwania zmian skórnych – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi. Jednak gdy pieprzyki powiększają się lub zmieniają, należy je usunąć i poddać badaniu. W zasadzie każde nowe znamię powinno być obejrzane przez lekarza. Warto pokazać lekarzowi również stare zmiany skórne, aby upewnić się, że możemy spać spokojnie.

Zmiany skórne można usunąć z kilku powodów:

  • kosmetycznych – gdy znamię nam się nie podoba,
  • profilaktycznie – gdy chcemy zapobiegać rozwojowi czerniaka,
  • leczniczo – gdy istnieje podejrzenie raka skóry.

Chirurgiczne czy laserowe usuwanie zmian skórnych?

Metody, takie jak usuwanie znamion laserem, są zarezerwowane do zmian skórnych, w stosunku do których istnieje stuprocentowa pewność co do ich łagodnego charakteru. W przypadku podejrzanych zmian skórnych konieczne jest całkowite ich wycięcie wraz z fragmentem zdrowej tkanki. Częściowe usunięcie takiego znamienia grozi rozsiewem komórek nowotworowych.

Laserowe usuwanie zmian skórnych polega na emisji bardzo krótkich impulsów laserowych w krótkich odcinkach czasowych. Tryb pracy lasera dopasowany zostaje do głębokości i wielkości zmiany. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Laser usuwa znamię i zamyka naczynia krwionośne i limfatyczne. W trakcie wykonywania procedury rana nie krwawi, jednak następnego dnia po usunięciu pieprzyka lub znamienia, w jego miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek. Całkowite zagojenie następuje po upływie 3-4 tygodni. Zabieg laserowy zmniejsza ryzyko wystąpienia blizny.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych wymaga użycia narzędzi chirurgicznych (skalpel, łyżeczka chirurgiczna). Lekarz usuwa znamię wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, żeby ułatwić proces gojenia i umożliwić wykonanie badania histopatologicznego. Po wycięciu zmiany skórnej chirurg zabezpiecza niewielką ranę za pomocą kilku szwów i opatrunku. Blizna jest zazwyczaj niewielka, prawie niewidoczna, podobna do otaczającej ją tkanki. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium i w ciągu kilku tygodni uzyskuje się wynik, stwierdzający, czy usunięta zmiana była łagodna, czy złośliwa.

W razie innych pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.Author

Comments are closed.