Czujniki nacisku od dawna znajdują szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. przy produkcji wag elektronicznych. Innymi słowy, czujniki nacisku spełniają swoje zadanie wszędzie tam, gdzie waga określonego przedmiotu wpływa na działanie urządzenia, w którym czujnik jest zamontowany.
Czym jest czujnik nacisku?
Czujniki nacisku często nazywane są również tensometrami. Są to urządzenia, których celem jest zmiana energii mechanicznej na energię elektryczną. Dzieje się to poprzez oddziaływanie siły nacisku wywieranej na powierzchnię. Siła nacisku konwertowana jest w sygnał elektryczny, którego wartość proporcjonalna jest do siły nacisku.
Jak wspomniano, czujniki nacisku znajdują dziś bardzo szerokie zastosowanie. Montowane są choćby w wagach elektronicznych. Swoje zastosowanie znajdują we wszystkich urządzeniach, w których masa ma wpływ na prawidłowe działanie urządzenia.
Jak działają czujniki nacisku?
Standardowy czujnik nacisku składa się z dwóch warstw izolowanych elektrycznie względem siebie. W momencie, w którym zostanie przyłożona siła nacisku na warstwę wierzchnią, dochodzi do nacisku osłony izolacyjnej na warstwę aktywną. W niej znajdują się punkty pomiarowe, które przewodzą energię elektryczną. Wraz z tym, jak duża jest siła nacisku, tym bardziej zmniejsza się rezystancja styku między punktami pomiarowymi.
Siła nacisku odwzorowywana jest poprzez sygnał napięcia. Dzięki temu może być ona odczytana za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego. Wynik pomiaru wyświetlany jest na ekranie urządzenia służącego do jego wykonania.
Co warto wiedzieć o montażu czujników nacisku?
Każdy czujnik nacisku musi być zachowany z zachowaniem bardzo dużej ostrożności. Wynika to z faktu, że wykonany jest z niezwykle delikatnego materiału. Dlatego czujnik ruchu na etapie prototypowania powinien być bezpośrednio podłączony do płytki stykowej. Alternatywą jest tu zastosowanie zacisków, tzw. krokodylków lub złącz ARK.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli czujnik nacisku chce się zamontować na płytce PCB. Konkretnie mowa tu o jego przylutowaniu do wspomnianej płytki. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby zadbać o czystość powierzchni lutowania oraz samego grota. W innym bowiem wypadku ryzykuje się podtopienie warstw czujnika, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Czujniki nacisku są niezwykle delikatne. Dlatego należy obchodzić się z nimi bardzo delikatnie podczas montażu. Wszystko po to, aby nie tylko czujnik zamontować właściwie, ale również po to, aby go nie uszkodzić.
Więcej informacji znajdziesz na stronie czujnik nacisku.
Comments are closed.